بررسی فروشگاه مرچ ایمجین دراگونز (Imagine Dragons)

ایمَجین دِرَگِنْز (به انگلیسی: Imgaine Dragons) یک بند پاپ راک آمریکایی از لاس وگاس، نوادا است که از خوانندهٔ اصلی دن رینولدز، گیتاریست اصلی دنیل وین سرمن، نوازندۀ بیس بن مک‌کی و درامر دنیل پلاتزمن تشکیل شده‌ است. این گروه نخستین بار با انتشار تک‌آهنگ It’s Time و پس از آن نخستین آلبوم استودیویی خود، Night Visions که از آن تک‌آهنگ‌های موفق Radioactive و Demons حاصل شد، آغاز به کار کرد. Radioactive رکورد بیشترین هفتهٔ حضور در بیلبورد ۱۰۰ آهنگ برتر را دارد و مجله معروف رولینگ استون از آن به‌عنوان بهترین آهنگ محبوب راک در سال نام برد. این بند از سوی MTV

بزرگترین بند چشم‌گیر سال نام گرفت. مجلۀ بیلبورد نیز آن‌ها را «بند چشمگیر ۲۰۱۲» و «بهترین بند ۲۰۱۷» نامید.

گروه ایمجین درگنز در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و آهنگ‌های Radioactive، Believer، Thunder و Whatever it Takes مانند سراسر دنیا در ایران هم افراد زیادی را با این گروه آشنا و به آن علاقه‌مند کرد. سبک تلفیقی و نیمه‌راک آثار این گروه به همراه بیت‌ها و ملودی‌های جذاب همیشه باعث محبوبیت بین شنوندگان عادی و البته بعضی ایرادات از طرف منتقدان حرفه‌ای شده است و دلیل نمرات نه چندان بالا در سایت‌های تخصصی موسیقی راک همین موضوع است. خواننده اصلی گروه در مصاحبه‌ای گفته بود: «ما همیشه به نوعی به خودمان افتخار کرده‌ایم که یک گروه بدون ژانر هستیم. [...] من هیچ نمی‌دانم چگونه خودمان را دسته‌بندی کنم. گاهی اوقات قطعاً پاپ است؛ گاهی اوقات آهنگ‌ها همگی گیتار محور هستند. بستگی به آهنگ دارد.»

همانطور که در مورد سوم پست چرا مرچ اشاره کرده بودیم، فروش مرچ برای گروه‌های موسیقی و خوانندگان اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند یک جریان درآمدی مستمر و بدون زحمت (Passive) جدیدی برای آن‌ها باشد تا در بین دو کنسرت یا تور، درآمدشان قطع نشود. بقیۀ مزایای فروش مرچ هم طبیعتاً صادق است؛ برای مثال هواداران این گروه با پوشیدن یا استفاده از مرچ ایمجین درگنز، تبدیل به بیلبوردهای تبلیغاتی متحرک و سخن‌گو می‌شوند و اطرافیانشان را به گوش دادن آثار این گروه ترغیب می‌کنند.

ایمجین درگنز جدا از راه‌اندازی سایت فروشگاهی و تبلیغات دوره‌ای که برای محصولات آن می‌شود، هر از گاهی کمپین‌های فروش فوق‌العاده یا قرعه‌کشی همزمان با تور کنسرت‌هایش برگزار می‌کند؛ برای مثال قبل از کنسرت مکزیک، دن رینولدز در ویدیویی از طرفداران مکزیکی ایمجین درگنز خواست تا نام آهنگ موردعلاقه‌شان از این گروه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند تا در قرعه‌کشی تعداد محدودی مرچ شرکت داده شوند زیرا مرچ راهی آسان و کم‌هزینه برای راه‌انداختن کمپین‌های تبلیغاتی در فضای مجازیست و برای مثال در ازای اهدای چند تیشرت به برندگان قرعه‌کشی، هزاران پست با هشتگ ایمجین درگنز و تور مکزیک آن‌ها توسط طرفداران منتشر می‌شود.

 

ایمجین درگنز در سال 2018 نیز به مناسبت ششمین سالگرد آلبوم Night Visions، کمپین جالبی برای مرچ‌های اختصاصی و حتی همسفر شدن با اعضای گروه در تور لاس‌وگاس برگزار کرد. این کمپین شامل 6 رمزگشایی از توئیت‌های ایمجین درگنز بود که هر روز یک معما توئیت می‌شد و طرفداران باید در سایتی جواب آن را ثبت می‌کردند. بین کسانی که جواب هر 6 معما را درست ثبت کرده بودند قرعه‌کشی صورت می‌گرفت و برنده می‌توانست در کنار اعضای گروه و با جت اختصاصی آن‌ها، در تور لاس‌وگاس شرکت کند. 

درجۀ سختی این معماها بسیار بالا بود و طرفداران برای رمزگشایی آن‌ها در فضای مجازی Thunderی راه انداخته بودند و هرکس به سرنخی می‌رسید آن را منتشر می‌کرد تا با کمک هم، معماها حل شوند. در این مطلب فقط به توئیت روز اول و راه حل آن اشاره می‌کنیم:

اکانت توئیتر ایمجین درگنز، لینک یک ویدیوی بی‌صدا، با تصویر نسبتا ثابت و مدت 15 دقیقه و 19 ثانیه با عنوان «1» را منتشر کرد. در گوشۀ پوستری که قبلا برای این کمپین منتشر شده بود، با خط بریل (!) آدرس سایتی که باید در آن جواب‌ها ثبت شوند قرار داده شده بود. در گوشه‌ای از سایت نیز اعدادی به چشم می‌خوردند که با کلیک بر روی آن‌ها یک راهنمایی وجود داشت: «زمان خوبی برای بتمن نیست!» که هواداران باید به لحظه کشته‌شدن پدر و مادر بتمن در فیلم بتمن آغاز می‌کند مراجعه می‌کردند و زمان آن 10:47 را یادداشت می‌کردند؛ سپس با مراجعه به همین زمان در ویدیویی که با عنوان «1» در توئیتر منتشر شده بود، دقت می‌کردند و می‌دیدند که دقیقا در آن لحظه چند ستاره لحظه‌ای درخشان‌تر می‌شوند.

با تحقیق بیشتر معلوم شد که آن چند ستاره، در اصل صورت‌فلکی شکارچی یا Orion بودند؛ از آنجا که این نام‌گذاری از افسانه‌های یونانی نشأت گرفته بود، اسم صورت‌فلکی هم باید با زبان یونانی، Ὠαρίων، ثبت می‌شد و این تازه جواب معمای اول بود!

احتمالا شما هم متوجه شدید که چقدر رمزگشایی این معماها سخت بوده و برای حل شدن هر مرحله از آن‌ها، شبکه‌های مجازی مثل Reddit، Twitter، Instagram و غیره پر از تکاپو و فرضیه‌های طرفداران برای رمزگشایی و پیدا کردن معنای معماها شده بود؛ اتفاقی که احتمالا ایمجین درگنز از ابتدا قصد تحقق آن را داشته و با این کمپین تبدیل به یک موضوع و ترند داغ در فضای مجازی شده بود.

از دیگر راه‌های ترغیب طرفداران به خرید مرچ و افت نکردن تدریجی تعداد خریدها به مرور زمان، عرضه محصولات و طرح‌های جدید به مناسبت انتشار آهنگ‌ها و آلبوم‌های جدید گروه است. ایمجین درگنز همواره بعد از انتشار یک آلبوم یا حتی تک‌آهنگ، مرچ اختصاصی آن را نیز در سایت خود عرضه می‌کند و کمپین‌های تبلیغاتی برای فروش آن در فضای مجازی می‌رود. البته وقتی انجمن طرفداری یا کامیونیتی این گروه‌ها در فضای مجازی تشکیل می‌شود، یک پست از ایمجین درگنز کافیست تا کامیونیتی مدت‌ها آن را بازنشر کنند و درباره آن با یکدیگر تبادل نظر کنند و به این صورت تب و تاب آن در فضای مجازی به وسیله کامیونیتی طرفداران بدون زحمت خاصی، تا مدت‌ها پویا و زنده باقی می‌ماند. طرفدارانی هم که مرچ را تهیه می‌کنند پس از دریافت مرچ خود، معمولا عکسی از آن منتشر می‌کنند که خود محتوای جدید و باارزشی در تبلیغ مرچ است. در این پست اینستاگرام گروه که در توییتر هم بازنشر شد، عرضۀ مرچ آهنگ‌های جدیدی از آلبوم Mercury اعلام شده است.


اگر شما هم مثل گروه‌های موسیقی و خوانندگان سراسر دنیا می‌خواهید مرچ اختصاصی خود را به طرفداران عرضه کنید یا حتی فن‌پیج یک گروه موسیقی محبوب هستید، می‌توانید برای ارتباط با مشاوران آژانس مرچندایز طرحوار با شماره +989334446620 تماس بگیرید یا در واتسپ و تلگرام پیام دهید تا مشاوره رایگان دریافت کنید.