بررسی فروشگاه مرچ مستربیست (MrBeast)

جیمی دونالدسون یا همان مستر بیست، یوتیوبر، کارآفرین و نیکوکار آمریکایی است که برای ویدیوهای پرخرج و زحمتش شناخته می‌شود. کانال یوتیوب او به نام MrBeast، پنجمین کانال از لحاظ تعداد مشترک (Subscriber) است و ویدیوهای او در یوتیوب معمولا بازدید های چند ده میلیونی دارند. مستر بیست عمدتا به خاطر پول دادن های چند ده هزار دلاری به مردم عادی و بی‌بضاعت شناخته می‌شود و هزینه بعضی از ویدیوهای او مثل بازسازی سریال نتفلیکسی SquidGame به چند میلیون دلار می‌رسد. او از سال 2012 و وقتی 13 سال داشت، پست کردن ویدیو در یوتیوب را شروع کرد.

در حال حاضر تیم مستر بیست بالغ بر 60 نفر است و علاوه بر چنل اصلی، چنل‌های ری‌اکت، گیمینگ، ویدیوهای کوتاه، نیکوکاری و غیره نیز هستند که آن‌ها هم بعضا میلیون‌ها مشترک و بازدیدکننده دارند. راه‌های درآمدی مستر بیست شامل جذب اسپانسر، برند بیست‌برگر و تنقلات Feastables ، تبلیغات یوتیوب و نهایتا مرچ است که در ادامه به بررسی مرچ او می‌پردازیم.

اگر بگوییم فروش مرچ، اصلی‌ترین منبع تامین هزینه‌ ویدیوهای پرخرج او در مراحل ابتدایی کانال یوتیوبش بوده اغراق نکرده‌ایم. فروش مرچ به تشکیل هستۀ اولیه کامیونیتی مستربیست کمک شایانی کرد و امکان مشارکت در کمک به نیازمندان را برای هواداران و بینندگان محتوای او فراهم ساخت. افرادی که به دعوت مستربیست و با هدف تامین هزینه ویدیوهای او مرچ می‌خریدند، وقتی ویدیوهای احساسی و بشردوستانه مستربیست را می‌دیدند که در آن مثلا برای کارتن‌خواب‌ها هدایا و ملزوماتی تهیه می‌شد، احساس مشارکت، همدلی و رضایت از خرید مرچ پیدا می‌کردند و به حمایت بیشتر ترغیب می‌شدند.

از دیگر راه‌های ترغیب مخاطبان برای خرید مرچ توسط مستربیست، اقداماتی از جمله امضای برخی تیشرت ها یا مثلا قرعه‌کشی از بین خریداران مرچ برای برگزاری یک لایو با مستربیست بود. در یکی از همین موارد که مستربیست قول داده بود تک تک تیشرت‌های خریداری شده را امضا کند، حدود 70 هزار تیشرت فروخته شد! مستربیست که گمان نمی‌کرد این تعداد بفروشد، مجبور شد حدود 12 روز به امضای تک تک این تیشرت ها بپردازد و یکی از ویدیوهای کانال اصلی او هم درباره همین فرایند امضا کردن تیشرت‌ها توسط اوست.

جدا از ویدیوهای نیکوکاری معمولی او، مستربیست در کمپین‌های محیط‌زیستی مختلفی مثل #TeamTrees و #TeamSeas هم مشارکت فعالی داشته و در کنار Mark Rober، به دعوت از مردم و سایر یوتیوبرها برای کمک به این کمپین‌ها پرداخته که اکثر این تبلیغات هم شامل پوشیدن مرچ مخصوص این کمپین‌ها و دعوت به خرید مرچ یا کمک مستقیم مالی بوده است.

در کمپین #TeamTrees بیش از 20 میلیون دلار کمک جمع‌آوری شد که صرف کاشت بالغ بر 20 میلیون درخت در سراسر دنیا شد و در کمپین اخیر #TeamSeas بیش از 30 میلیون دلار جمع‌آوری و صرف پاکسازی دریا از بالغ بر 30 میلیون پوند (حدود 13.61 تن) زباله شد. درباره نقش مهم مرچ برای کمک به کمپین‌های خیریه به زودی در یک سری پست‌ جدید به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

سایت فروشگاهی مستربیست دارای طرح‌های متنوعی بر روی تیشرت و هودی است. اکثر طرح‌ها نسبتا ساده و شامل عبارت MrBeast یا لوگوی کانال هستند. بعضی از محصولات مشخصاً برای اهداف خیریه هستند و تمامی عواید فروش آن‌ها به هدف ذکر شده اختصاص پیدا خواهد کرد؛ مثلا بعد از جنگ اوکراین، دو تیشرت جدید برای حمایت از جنگ‌زدگان عرضه شد که طرح آن‌ها، همان لوگوی مستربیست بود اما با رنگ‌های آبی و زرد پرچم اوکراین.

در یک کمپین عرضه محدود دیگر، فرصت خرید هودی با یک طرح اختصاصی تنها برای 72 ساعت ممکن بود و 100 نفر از خریدکنندگان به قید قرعه، امکان برقراری تماس تصویری با مستربیست و اعضای تیم او را پیدا می‌کردند.

اگر شما هم مانند مستربیست دنبال‌کنندگانی دارید که مایلند طرح شما را روی تیشرت، ماگ، تابلو، استیکر و... داشته باشند، تمامی مراحل طراحی، تولید و عرضۀ آن را با خیال راحت و بدون هزینه به پلتفرم طرحوار بسپارید. برای ارتباط و مشاوره با کارشناسان طرحوار و کسب اطلاعات بیشتر کافیست به دایرکت اینستاگرام ما مراجعه کنید یا به شماره 09334446620 در پیام‌رسان‌های واتسپ یا تلگرام پیام دهید.